Mažų ląstelių – didelė vertė Pagrindinis - Naujienos - Neuroterapijos ateitis – ląstelės iš virkštelės kraujo
 
Atgal
 

Neuroterapijos ateitis – ląstelės iš virkštelės kraujo 2012-02-23

Sausio 17 dieną Centrinės Floridos universiteto bioinžinieriai paskelbė savo darbo rezultatus. Jiems pirmiems pavyko  iš virkštelės kraujo gauti pilnaverčius oligodendrocitus (nervinio audinio ląstelių tipą).

 
Tiesa, reikėtų paminėti, jog jau ne kartą neurologines ligas buvo bandoma gydyti  naudojant kamienines ląsteles. Visame pasaulyje žinoma farmacijos kompanija Geron (Kalifornija, JAV) sukūrė stuburo smegenų pažeidimų gydymo metodą, paremtą embrioninėmis kamieninėmis ląstelėmis. Buvo atlikti ikiklinikiniai tyrimai  su gyvūnais ir net pradėti vykdyti klinikiniai tyrimai su žmonėmis. Tačiau, iškilus etinėms ir moralinėms diskusijoms (naudojant  embrionines ląsteles bet kuriuo tikslu, nepaisant to, ar tai mokslinis tyrimas, ar praktinė medicina - embrionas žūsta)  FDA  uždraudė naudoti embrionines ląsteles ir  tyrimai buvo nutraukti.  Be to, Geron paskelbė "embrioninio padalinio" likvidavimą  ir pradėjo  alternatyvaus gydymo paieškas. Nėra jokių abejonių, kad virkštelės kraujas - etiškai nepriekaištingas šaltinis, turintis jaunų ir funkciškai galingų kamieninių ląstelių, labai panašių į embrionines.
 
Viena iš darbo autorių dr. Davis, tirdama  suaugusio žmogaus oligodendrocitus, atrado receptorių, sugebantį sujungti hormoną  ir neuromediatorių noradrenaliną (norepinefriną). Ji nusprendė pridėti noradrenalino į terpę, kurioje  buvo auginamos virkštelės kraujo kamieninės ląstelės. Po šio "priedo" ląstelės pradėjo diferencijuotis į nervines ląsteles, tačiau ne iki galo. Diferenciacija sustodavo pirminiame etape. Davis iškėlė hipotezę, jog antrasis lemiamas veiksnys gali būti fizinė aplinka, kurioje auga ląsteles. Mokslininkai sukūrė 3D struktūrą iš substrato ir stiklo, kur ir buvo patalpintos virkštelės kraujo ląstelės ir noradrenalinas. Rezultatas - pilnaverčiai oligodendrocitai.
 
Kam gali būti naudojami oligodendrocitai, išauginti iš virkštelės kraujo? Jų terapinis potencialas, pirmiausia, nugaros smegenų traumoms gydyti. Kitos linijos: išsėtinės sklerozės bei diabetinės neuropatijos gydymas. 
 
Šiandien mes galime pasakyti: pirmasis žingsnis šia kryptimi žengtas. Ir jis yra atliktas naudojant virkštelės kraują.