Kamieninės ląstelės - taip gydo gamta Pagrindinis - Kodėl verta išsaugoti? - Specialistų nuomonės - Dokt. Saulius Noreika
Atgal
 
Dokt. Saulius Noreika Vyr. specialistas, dokt. Saulius Noreika, VU Medicinos fakulteto Visuomenes sveikatos instituto Medicinos istorijos ir etikos skyrius

Kamieninių ląstelių tyrimai – perspektyvi biomedicininių tyrimų sritis, ateityje atversianti dideles terapijos galimybes. Todėl galime tik pasidžiaugti, kad Lietuvoje turime galimybę išsaugoti savo vaikų virkštelės kraują.

 

Dažnai dėl nežinojimo, virkštelės kraujo tyrimai vertinami prieštaringai, nes jie tapatinami su embrioninių kamieninių ląstelių tyrimais, kurių metu naudojami žmogaus embrionai, o terapijos perspektyvos kol kas miglotos. Žinant, kad virkštelės  kraujo ir suaugusių kamieninių ląstelių tyrimai yra etiški, kelia nuostabą kai kurių oponentų neišprusimas ir neigiamas požiūris į perspektyvius tyrimus. Dar didesnę nuostabą iššaukia mūsų Valstybės požiūris į kamieninių ląstelių tyrimus. Nesistengiama skatinti, palaikyti mokslo tiriamųjų darbų su virkštelės krauju ir suaugusio žmogaus kamieninėmis ląstelėmis.

 

Šiandien, kamieninių ląstelių banko paslaugomis gali naudotis ne visos šeimos, nes jos yra mokamos, o  saugomos ląstelės gali būti panaudojamos tik tos pačios šeimos artimiesiems. Šioje vietoje nereikėtų ieškoti kaltų. Biotechnologijos sparčiai tobulėja, būtų galima padidinti banke saugomų ląstelių skaičių, arba leisti tėvams pasirinkti dovanojimo galimybę. Taip smarkiai galėtume padidinti  donorinių mėginių registrą, suteiktume galimybę pasveikti laukiantiems.